komisziba

Kamishibai i edukacja globalna

26.04 (środa), 16:00-19:00 | Sala Piccolo | Zapisy

Pracujesz w bibliotece bądź świetlicy szkolnej? Chciałbyś/chciałabyś poznać nowatorską (choć z bogatą tradycją) metodę edukacyjną, jaką jest teatrzyk kamishibai oraz metody wykorzystania go w pracy z dziećmi? Interesują Cię zależności między Globalną Północą oraz Globalnym Południem i chciałbyś/chciałabyś pokazać dzieciom, jak ich codzienne wybory mogą wpływać na ludzi żyjących na drugim krańcu świata? Chciałbyś/chciałabyś poszerzyć swoje kompetencje i wzbogacić prowadzone przez Ciebie zajęcia o treści dotyczące edukacji globalnej?

Jeżeli odpowiedzi na powyższe pytania brzmią TAK, to zapraszamy Cię na szkolenie z bajkowej Edukacji Globalnej.

Szkolenie będzie obejmowało:

  • zagadnienia edukacji globalnej, wyjaśniające podstawowe pojęcia związane z globalizacją, pomocą rozwojową etc.
  • Kodeks w sprawie obrazów i wiadomości dotyczących krajów Południa oraz język edukacji globalnej
  • prezentację teatrzyku kamishibai – jego historię, zasady opowiadania i pokazywania
  • prezentację wybranych gier i zabaw o tematyce Edukacji Globalnej, które można wykorzystać podczas zajęć bibliotecznych i świetlicowych.
Ilustracja autorstwa Marianny Sztymy pochodzi z bajeczki kamishibai „Po drugiej stronie gór”
Ilustracja autorstwa Marianny Sztymy pochodzi z bajeczki kamishibai „Po drugiej stronie gór”

Jakie są korzyści dla uczestników?

Oczywiście nowa wiedza i umiejętności. Poza tym uczestnicy szkolenia otrzymają pakiet składający się z kartonowego teatrzyku do prezentowania opowieści kamishibai oraz trzech bajek, przygotowanych i wydanych specjalnie na potrzeby projektu:

  • azjatyckiej opowieści o dostępie do edukacji – „Szkoła Czi-Tam” Joanny Mueller z ilustracjami Jagi Słowińskiej
  • afrykańskiej opowieści o dostępie do wody – „Po drugiej stronie gór” Anny Onichimowskiej z ilustracjami Marianny Sztymy
  • opowieści o lasach i ich wycinaniu z Puszczą Białowieską i Amazońską w tle – „Nowy dom rysia Rudka” Tomasza Trojanowskiego z ilustracjami Agnieszki Antoniewicz

Każdy uczestnik otrzyma także: książkę ze scenariuszami warsztatów globalnych, ilustrowaną mapę świata, zaświadczenie o udziale w szkoleniu

Uczestnicy szkolenia zobligowani będą do przeprowadzenia co najmniej 3 warsztatów z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai w swoich macierzystych placówkach (do połowy czerwca 2017 r.).

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Zapisy:  http://globalna.edu.pl/szkolenie-dla-bibliotekarzy/

Kontakt: agnieszka.sadowska-konczal@zrodla.org.pl

http://www.globalna.edu.pl/

Projekt „Edukacja globalna dla najmłodszych” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.