Staniki_dla_Afryki

Leczymy z Misją: Staniki dla Afryki

24.04-15.05.2017

W środowisku dynamicznie rozwijającej się Kenii kobiety napotykają na swojej drodze mnóstwo przeszkód, które nam wydawać się mogą nie do pomyślenia. Właśnie dlatego zainicjowaliśmy akcję „Staniki dla Afryki”, podczas której chcemy zebrać jak najwięcej bielizny i środków higienicznych, które później przekażemy kenijskim szkołom i szpitalom, z którymi w tym roku współpracuje projekt Leczymy z Misją.
Co zbieramy? Staniki, majtki, podpaski, wkładki higieniczne, chusteczki do higieny intymnej.
Dlaczego środki higieniczne? Ponieważ świadomość zmian zachodzących w dojrzewającym organizmie kobiety wśród kenijskich dziewcząt jest zatrważająco niska. Ponadto, ceny środków higienicznych bardzo często przekraczają ich możliwości finansowe – paczka podpasek kosztuje tam około 75 KSH (szylingów kenijskich), podczas gdy dzienny dochód niewykwalifikowanego robotnika wynosi około 120 KSH. Co miesiąc z powodu menstruacji uczennice opuszczają średnio 4 dni zajęć szkolnych, co w skali roku daje 20% – tylko dlatego, że nie są w stanie pozwolić sobie na zakup środków higienicznych.
Dlaczego bielizna? Ponieważ biustonosze to w Kenii towar niemal luksusowy. Często zdarza się, że kobiety mieszkające poza większymi miastami nigdy w życiu nie miały możliwości zakupu bielizny. Nasze zeszłoroczne doświadczenie pokazało, że w odwiedzanych przez nas miejscach jeden biustonosz był wart pięciu innych sztuk garderoby – a przynajmniej tak wyceniały go kobiety, wymieniając się między sobą ubraniami przywiezionymi przez nas. To zwróciło naszą uwagę na problem – w tym roku chcemy przywieźć jeszcze więcej biustonoszy niż ostatnio, ponieważ wierzymy, że wszystkie kobiety zasługują na komfort, bezpieczeństwo i życie bez bolącego kręgosłupa.

Leczymy z Misją to projekt stworzony przez studentów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, zrzeszający wolontariuszy z całej Polski. Skupia się na pomocy szpitalom misyjnym w Kenii w regionie Kitui poprzez wysyłkę używanego, lecz w pełni sprawnego, sprzętu medycznego, jak również poprzez pracę wolontariacką na miejscu.