szorty

Short Waves Festival – KONKURS POLSKI I

23.03.2017, godz. 16:00 | 10 zł

Konkurs Polski to nowy element w programie Festiwalu. W tym roku patrzymy szeroko i przekraczamy granice, ale zaglądamy również na własne podwórko. Tu dużo się dzieje, rośnie nowe pokolenie reżyserek i reżyserów, których filmy warto pokazać i docenić, bo ich tematyka jest różnorodna, a forma często oryginalna i nieszablonowa. Kino artystyczne przeplata się z gatunkowym, a obok ważnych tematów społecznych pojawia się miejsce na komizm i eksperyment. Filmy w Konkursie dzieli wiele, ale bez wątpienia łączą je trzy cechy: są krótkie, dobre i polskie.

Debiut (Debut)

A screenwritter finds himself in the center of the story he tries to create. Autoironic attempt to deal with the syndrome of the first film, which is an irresistible desire to showcase all ideas at once.

Poland 2016. Animation. 7’00”. Director: Katarzyna Kijek, Przemysław Adamski. Production: Munk Studio

Czarnowidzka (Unfortunate Teller)

Dorota jest jasnowidzką. Na co dzień pracuje w Instytucie Fizyki, a wieczorami chodzi na spotkania Anonimowych Jasnowidzów. Sprawy komplikują się, gdy na jej drodze staje Szprot ‒ młody osiedlowy przestępca.

Poland 2016. Fiction. 26’15”. Director: Joanna Satanowska. Production: Lodz Film School, Tofi Film

Polonez  (Polonaise)

Dyrektor Domu Kultury w Aleksandrowie Kujawskim ogłasza konkurs na twórczą prezentację własnej postawy patriotycznej. Uczestnicy mają wykazać się kreatywnością nieograniczoną żadnymi wymogami formalnymi.

Poland 2016. Documentary. 15’55”. Director: Agnieszka Elbanowska. Production: Munk Studio

Powrót (The Return)

Ania wychodzi na pierwszą, trzydziestogodzinną przepustkę z zakładu karnego. W domu czekają na nią mąż i kilkuletni syn. W czasie przepustki zamierzają opuścić kraj, jednak przed ucieczką Ania postanawia rozliczyć się z przeszłością.

Cipka (Pussy)

Młoda dziewczyna spędza wieczór w mieszkaniu. Postanawia zorganizować sobie sesję przyjemności w samotności, jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem.

Poland 2015. Animation. 8’20”. Director: Renata Gąsiorowska. Production: Lodz Film School

Więzi (Close Ties)

Barbara i Zdzisław są małżeństwem z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Niedawno zdecydował się wrócić do żony. Powrót do wspólnego życia w jednym mieszkaniu okazuje się jednak dla małżeństwa trudny.

Poland 2016. Documentary. 18’32”. Director: Zofia Kowalewska. Production: Munk Studio

Łączny czas: 97 minut