szorty

Short Waves Festival – KONKURS POLSKI II

24.03.2017, godz. 16:00 | 10 zł

Konkurs Polski to nowy element w programie Festiwalu. W tym roku patrzymy szeroko i przekraczamy granice, ale zaglądamy również na własne podwórko. Tu dużo się dzieje, rośnie nowe pokolenie reżyserek i reżyserów, których filmy warto pokazać i docenić, bo ich tematyka jest różnorodna, a forma często oryginalna i nieszablonowa. Kino artystyczne przeplata się z gatunkowym, a obok ważnych tematów społecznych pojawia się miejsce na komizm i eksperyment. Filmy w Konkursie dzieli wiele, ale bez wątpienia łączą je trzy cechy: są krótkie, dobre i polskie.

Nauka (Education)

W pewnej szkole podstawowej dzieci mają nauczyć się recytacji wiersza Juliana Tuwima „Nauka”. Poetycka fraza czasem jest niezrozumiała, niektóre słowa wymagają wyjaśnienia, ale z pomocą przychodzą rodzice.

Poland 2016. Documentary. 19’38”. Director: Emi Buchwald. Production: Lodz Film School

Otwarcie (The Opening)

Umierający na raka artysta zaplanował swój ostatni performance w postaci wernisażu w galerii sztuki współczesnej. Przywieziony ze szpitala w stanie agonii zostaje wyeksponowany w galerii niczym obiekt.

Poland 2016. Fiction. 31’35”. Director: Piotr Adamski. Production: Munk Studio

Trzy rozmowy o życiu (Three Conversations on Life)

Trudna rozmowa matki i córki. Matka – lekarka, wierząca i praktykująca katoliczka. Córka – agnostyczka, której dzieci przyszły na świat dzięki metodzie in vitro. Matka jest rozdarta między miłością do córki i wnuków a dogmatami Kościoła.

Poland 2016. Documentary. 24’16”. Director: Julia Staniszewska. Production: Munk Studio

Zaczyn (Leaven)

Chcąc, żeby ciasto dobrze wyrosło, trzeba wpierw mąkę z drożdżami i mlekiem rozczynić, gotowy zaczyn w ciepłe odstawić, żeby ciasto podrosło. Później dobrze wszystko zagnieść, do tortownicy przełożyć i do pieca wsadzić.

Poland 2016. Animation. 4’55”. Director: Artur Hanaj. Production: Lodz Film School

Zagraj ze mną (Come play with me)

Liza odwiedza swojego kuzyna Pola, którego nie widziała od pięciu lat. Oboje powracają do dziecinnych zabaw. Wydają się być niepokonani w swoich prowokacyjnych wyzwaniach, aż do czasu, kiedy spotykają Roberta.

Poland 2016. Fiction. 19’31”. Director: Milena Dutkowska. Production: University of Silesia

Łączny czas: 101 minut