chór

Warsztaty: Chór Nieśpiewający

27-28.05 (sobota – niedziela)

To zajęcia wokalne dla każdego – zarówno dla zawodowych muzyków i aktorów, jak i dla tych, którym „słoń nadepnął na ucho”.
Ta rozwijana od lat metoda używa chóru – czyli sumy kolejnych głosów – i sprawującego pieczę nad całością dyrygenta.

W tym jednak przypadku muzyka nie jest tworzona z harmonizujących ze sobą melodii, lecz z dźwięków abstrakcyjnych, zapętlonych słów. Kolejne poziomy nucenia, szeptów, szmerów, krzyków tworzą, jak w muzyce ambientowej, dźwiękowy krajobraz.

Warsztaty stwarzają przestrzeń do wewnętrznych poszukiwań, do znalezienia głosu naturalnego, uwolnienia ekspresji. Stymulują kreatywność, pozwalają odkrywać nieznane wcześniej możliwości głosu i ciała. W Chórze Nieśpiewającym oddech i głos to nie tylko fizyczny fenomen, to też spotkanie z własnym ciałem i emocjami, obecność tu i teraz.

Chór Nieśpiewający nie daje gotowych rozwiązań. To ciągła eksploracja i próba odpowiedzi na pytanie, co dla mnie i dla mojego głosu jest dobre? Muzyka w Chórze Nieśpiewającym powstaje spontanicznie, jest zależna od każdego z uczestników oraz od zewnętrznych okoliczności.
Cały proces przebiega w pozytywnej atmosferze, „nieśpiewanie” to igraszka zarówno z gębofonem, jak i konwencjami.

Na zajęcia składają się ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne, praca z rezonatorami, elementy improwizacji i technik rozszerzonych.

Warsztaty te to intensywne doświadczenie, zarówno dla osób pracujących na co dzień głosem, jak i dla tych, co chcą się dowiedzieć o sobie czegoś więcej.

Prowadzi:
Bartosz Ignacy Wrona – opowiadacz, improwizator, wokalista, dyrygent. Od 10 lat sprawdza możliwości ludzkiego głosu. W sonorystycznych poszukiwania traktuje go jak awangardowy instrument. Stworzył Chór Nieśpiewający – metodę warsztatową otwierającą głos i ekspresję, ułatwiającą improwizację. Chór ten to też oryginalny zespół wykonujący muzykę współczesną, najczęściej komponowaną w czasie rzeczywistym. Nie wierzy w jedną „poprawną emisję głosu” – twierdzi, że każdy powinien znaleźć własną. Nie wierzy też w brak słuchu, bo choć sam nie umie śpiewać i podobno nie ma słuchu, wokalizował na wielu scenach Europy, improwizując z wybitnymi muzykami. Uczył się m.in. od Shaia Dayana, Phila Mintona, Marka Chołoniewskiego.

Harmonogram
27 maja (sobota), 10:00-20:00 (godzinna przerwa w środku)
28 maja (niedziela), 12:00-20:00 (godzinna przerwa w środku)
20:00 Koncert: Chór Nieśpiewający i przyjaciele (wstęp: wolna cena)

Informacje o zapisach i płatnościach: chor.niespiewajacy@gmail.com